Rybářství a včelařství Anderle - rybaření a prodej medu

Včelařství .konstrukce

Tento úl je vytvořen pro rámkovou míru 39x24

Skladba úlu typ "ANDERLE 2013" ( konečné a jak se zdá dobré řešení)

Zdravím přátele včelaře a poskytuji aktualizaci našich pokroků ve výrobě vlastního úlu.


Zrovna dnes jsme zhotovili díly na dalších 50 nástavků, tak jsem naše počiny nafotil a pokusím se Vám popsat, čeho byste se měli vyvarovat.


První opatření, které jsme navrhli proti vykusování hran úlů byl nátěr cementovým potěrem. Od této alternativy jsme ustoupili hned po první sezóně - přilnavost potěru k polystyrenu je velmi malá a cement se odlupoval.


V roce 2009 jsme začali úl z vnitřní strany natírat bílou barvou balakryl s atesty na styk s potravinami - nevzpomenu si teď na přesný název, ale je jich mnoho. Barva na vnitřku z počátku fungovala, ale po 3 - 4 přerovnáních úlů tzn. po jedné sezóně barva ulpívala na rámečcích - respektive na propolisu, od nátěru jsme tedy ustoupili. Nátěr z venku používáme stále Eternal mat akrylátový. Úspěšně brání degradaci polystyrenu UV zářením a  i po několika letech drží.


Největším problémem polystyrenových úlů je však "nosnost" hrany, na které jsou uloženy rámečky. Přišli jsme na řešení, které jsme ještě u nikoho neviděli a je naprosto spolehlivé a to je nerez plech 1,5mm ohlý do L, který na hranu přilepíme epoxidovím lepidlem.

Ošetření nosné hrany


Jak slepit polystyrenový úl?? Vyzkoušeli jsme nesčetně druhů polyuretanových lepidel, až jsme našli velmi silná lepidla, s nimiž není možné nástavek rozlomit, ani po několika sezónách, ale cena nás stále nutila přemýšlet nad čistějším a levnějším řešením. To jsme s úspěchem nalezli. Jedná se o přepracování systému spojení jednotlivých stěn z "na tupo" na spoj s  úkosem 45° a jeho slepení pěnovým lepidlem na fasádní systémy. Pevnost výborná, po 20ti minutách je možné nástavek vyndat z formy a uspoříme tisíce korun za tmely + cenu 8mi mosazných šroubů na každý nástavek.

Slepení úluSlepení úlu 02
Poslední řešení, které jsme provedli vychází z toho, že u všech nástavků, u kterých jsme očko z vnitřní strany ošetřili alobalovou lepící páskou s vysokou přilnavostí, se včely nepokoušeli otvor zvětšovat a tak jsme loni zhotovili zkušebních 20 úlů, které byly celoplošně, z vnitřní strany, polepeny alobalem. Včely nechaly stěny úlů netknuté a mravenci se v nástavcích neusazují.


Díky této zkušenosti, jsme pořídili vysokogramážový alobal a dvousložkovým epoxidovým penetrační nátěrem MAXIT ho lepíme na jednotlivé díly nástavků - viz foto. Žádná hrana tak není pro včely přístupná a nemají odkud začít s prokusováním polystyrenu.

Díl nástavku po polepení alobalem
Prošli jsme trnitou cestou, ale jsme přesvědčeni, že jsme dokázali vytvořil cenově dostupný úl, který lze zhotovit doma, za pomocí úhlové pily a frézy, na úpravu polystyrenu.


Ještě mě napadla jedna věc: NEDOPORUČUJI POŽÍVAT NA DNO PODMETU OSB DESKU!!! V každém případě zainvestujte a dno proveďte z voděodolné dřevotřísky. Cena je dvojnásobná, životnost neomezená  + dřevotříska je dokonale hladká a úklid podmetu je velmi rychlý a bezproblémový.


Další drobnost, kterou jsme od fotografijí změnili je to, že síto u otvorů v podmetu naproti česnu dáváme zevnitř úlu a ne z venku jak je na fotografiích - silně toto doporučuji, urychlí Vám to ucpávání úlu pro podzimní léčení včelstev.


Asi poslední, ale to je již zmíněno níže - výška nástavků musí být taková, aby mezi rámečky jednotlivých nástavků byla mezera cca 1,5cm - my jí máme aktuálně 1,4mm. Venkovní rozměry nástavku jsou  výška 26 cm. šíře 45 cm. déla 48 cm.

Mezera mezi nástavky


Jelikož je o naše stránky zájem a množí se nám dotazy, tak doplňuji další informace:

Sílu stěn používáme 4cm, která je dle nás dostatečná

Pevnost polystyrenu EPS 250S od firmy Styrotrade. Nekupovali jsme ho takto v deskách, jako je běžné, ale nechali jsme si vyrobit rovnou patřičné díly.

Všem přejem úspěšnou včelařskou sezónu, silná včelstva, vysoké výnosy a nemoce včel, ať se Vám zdaleka vyhýbají.  Přítel Anderle.

 

Skladba úlu typ "ANDERLE 2009" (pokrok ale ne dokonalost)

S přicházejícími zkušenostmi se snažíme naše včelí úly vylepšovat, usnadňovat si práci a zpříjemňovat včelám život. Výsledkem tohoto snažení je vylepšený typ nastavkového úlu. Nástavek jsme o 1cm zvýšili, abychom mohli upustit od výroby dřevěného mezikusu a měli i bez něj dostatečný prostor mezi rámky v jednotlivých nástavcích. Používáme jedině rámkové přířezy pana Břinka, které svou kvalitou a přesností ostatní námi zkoušené přířezy mnohem převyšují.

Změny oproti předchozímu typu nejsou jenmom kosmetické, upustili jsme od loňských pokusů natírání hran nástavku cementovým tmelem a zvolili místo něj nátěr vodou ředitelnou barvou, která je atestovaná pro styk s potravinami. Taktéž nátěr jsme provedený z vnější strany pro zamezení degradace PP pěny působením UV záření, je z potravinářsky certifikovaných barev. Kompletní změny se dočkala střecha, z vnitřního zasunování střechy jsme přešli na vnější systém. Předpokládáme, že voda ze střechy nebude stékat po stěnách nástavků a střechy budou lépe těsnit. Čtvereček lepící pásky, kterou vidíte z vnitřní strany úlu okolo očka, je samolepící, vysokogramážová alobalová páska se zvýšenou přilnavostí. Perfektně drží a včely nebudou mít tendenci si otvor okolo očka zvětšovat. V loňském roce jsme u několika úlů vyzkoušeli nátěr hran epoxidovou pryskyřicí a zdá se, že pro včely i mravence je to nepřekonatelná překážka.

Skladba úlu

Popis Foto

Pohled na úl

Celý úlCelý úl ze předu
Celý úlCelý úl
Zadní stranaPřední strana
Celý úl zespodaCelý úl ze spoda



Vnistřek úlu Vnitřní pohled na očkaMezera mezi rámky
Vnitřní pohled na zadní stěnuPohled do úlu s rámky

Krmící vanička
Krmící vanička Obsah 10 litrů


Pohled do
podmetu
Pohled do podmetu

Konstrukce podmetů

Konstrukce podmetů je založena na celodřevěných hranolech fézovaných do páru, zhora spojených dvěmi úzkými prkny a zdola spojených dnem z lisovaných lepených hoblin. Česno tvoří oboustraně vyfrézované prkno se snůškovou a obranou šíří průlezu. Zadní čelo podmetu je tvořeno 2mi prkny přesných roměrů spojené tak, aby bylo možné tento zadní otvor otevírat a vsunovat tudy například podložky na spad.

Po první sezóně jsme do této zadní části začali umisťovat další 2 větrací otvory opatřené nerezovou mřížkou pro zlepšení cirkulace vzduchu v úlu.

Dále se nám osvědčilo provádět práci se včelstvem přímo přes česno, místo zadního vstupního otvoru.

Potřebné díly

Popis Foto
Použité díly dilydno
Všechny dílyDetail hranolu
hlava hranoluPárové frézování
Výkresy Prkna a česno
Prkno_2Prkno_3
Prkno_1česno
Hranoly
hranol_1hranol_2
hranol_3

Postup složení

Popis Foto
Fota složení
podmetu
krok01krok02
krok03krok04
krok05krok06
krok07krok08
krok09krok10

 

Kompletní podmet s přistřelenými latěmi pro usazení nástavku

Komplet01Komplet02

Konstrukce nástavků

Pro konstrukci nástavků jsme zvolili jako materiál tvrzenou PP pěnu, která splňuje všechny naše požadavky kladené na pevnost, tepelnou izolaci, opracovatelnost a lehkost výsledných nástavků.

Po zkušenostech z první sezóny včelaření v těchto úlech, kdy nejsilněší včelstva neměla zřejmě dostatečný přísun vzduchu a při snaze o získání dalších větracích otvorů prokusovala nástavky, jsme museli provést opatření pro zlepšení přívodu vzduchu. Pro zlepšení přívodu vzduchu jsme kromě 2 větracích odvorů v zadní části podmetu začali větrací otvory v nástavcích směrovat střídavě česno a směr záď úlu. Dále jsme letošní sezónu sedlo pro rámečky, vnitřní kouty a okolí větracího otvoru zkušebně opatřili nátěrem z lepidla na dlažbu a podle prvotních výsledků včely zanechali pokusů o prokousání nástavku.

Dále první sezónu docházelo k enormímu stavěcímu potenciálu včelstev, která nám následně spojila rámky ve všech nástavcích v jeden celek a rozebrat takový úl bylo velice obtížné, proto jsme přikročili k výrobě dřevěného mezikusu, který nyní ponechává mezi nástavky v jednotlivých rámcích mezeru cca 1,5cm a včelstva tuto mezeru nezastavují. Zároveň tento mezikus používáme pro vložení mateří mříšky.

Nyní necháváme u truhláře ještě dodělat větrací mezikusy pod střechu a předpokládáme, že těmito zásahy vytvoříme nejlepší možné klima pro včelí osazenstvo, které se následně nebude muset věnovat chlazení a větrání, ale bude moc pilně pracovat na výstavbě mezistěn a snůšce. I když zhotovit úplně dokonalé příbytky pro naše včeličky se nám asi nepodaří.

Potřebné díly a postup složení

Popis Foto
Základní díly Základní díly1Základní díly2
Sestavení Sestavení01
Finalizace Final01fréza

Alfou a omegou těchto nástavků je druh použitého lepícího tmelu. Tím, že nástavek skládáme přímo na tupo šetříme spoustu materiálu a práce truhláře, ale zase zmenšujeme styčnou lepící plochu, tmel tedy hraje ještě větší roli. Skládání nástavku probíhá tak, že na dotykové plochy kratších dílců vlnovkovitě naneseme tmel, pevně přitiskneme a 2mi šrouby zajistíme. Tyto šrouby drží stěny nástavku k sobě pevně přitisknuté do plného vytvrzení. Mohli bychom je poté z nástavku odebrat, ale v nástavcích je přesto ponecháváme. Osvědčili se nám tmely speciálně pro polystyreny, které po vytvrzení nevytvoří tvrdou hmotu, ale zůstávají lehce plastické. Nástavky lepené lepidlem které ztvrdne na kámen nám po zimě při rozebírání úlů praskaly ve spojích, kdežto plasticky slepené nástavky byly absolutně bezproblémové,

Po složení a vytvrzení základního nástavku přichází na řadu fréza a vyfrézování zámků z horní a dolní strany a následně z horní strany nástavku ještě jeden hlubší prořez sloužící jako sedlo pro rámky.

Konstrukce mezikusu (úplný začátek)

Po první sezóně včelaření jsme byli nuceni přejít k výrobě dřevěných mezikusů mezi jednotlivé nástavky. Bohužel se nám stávalo to, že včely slepovali celé rámkové pole v jeden kus a rozebrat úl stálo značné úsilí. Po vložení tohoto dřevěného mezikusu se vzdálenost spodní a dolní hrany rámku zvětšila na 1,5cm a problém byl zažehnán. Samozřejmě jsme si vědomi, že by stačilo provést nástavek o 1,5cm vyšší, ale pro nás je tato myšlenka zapovězena, jelikož již máme vyrobeno značné množství dílců pro sestavení nástavků, ale případné upozornění pro další včelaře považuji za samozřejmost.

Popis Foto
Mezikus Pohled zhoraPohled zdola

Skladba úlu

Popis Foto

Natírání
cementovým
potěrem

Nátěr vrchníNátěr dolní
Mezikus s
nástavkem
Mezikus na nástavkunástavek s rámečky
Kompletace komplet01Komplet02

Komplet03
Vytvořil Ondřej Vašíček